Competitions

Ladies 20 and over
Ladies Under 20
Ladies Under 19
Girls Under 18
Girls Under 17
Girls Under 16
Girls Under 15
Girls Under 14
Girls Under 13
Girls Under 12
Girls Under 11
Girls Under 10
Girls Under 9
Girls Under 8
Men 20 and Over
Men 19 - 20
Men 18 - 19
Boys Under 18
Boys Under 17
Boys Under 16
Boys Under 15
Boys Under 14
Boys Under 13
Boys Under 12
Boys Under 11
Boys Under 10
Boys Under 9
Boys Under 8
Traditional Set Under 7
Traditional Set Under 8 - A
Traditional Set Under 8 - B
Traditional Set Under 9 - A
Traditional Set Under 9 - B
Traditional Set Under 10 - A
Traditional Set Under 10 - B
Traditional Set Under 11 - A
Traditional Set Under 11 - B
Traditional Set Under 12 - A
Traditional Set Under 12 - B
Traditional Set Under 13 - A
Traditional Set Under 13 - B
Traditional set Under 14 - A
Traditional Set Under 14 - B
Traditional Set Under 15
Traditional Set Under 16
Traditional Set Under 17
Traditional Set Over 17
Adult Traditional Set
Girls Ceili Under 8
Girls Ceili Under 10
Girls Ceili Under 12
Girls Ceili Under 15
Girls Ceili 15 & Over
Mixed Ceili Under 8
Mixed Ceili Under 10
Mixed Ceili Under 12
Mixed Ceili Under 15
Mixed Ceili 15 & Over
Girls 4 Hand Under 8
Girls 4 Hand Under 10
Girls 4 Hand Under 12 - A
Girls 4 Hand Under 12 - B
Girls 4 hand Under 15 - A
Girls 4 hand Under 15 - B
Girls 4 Hand 15 & Over
Mixed 4 Hand Under 8
Mixed 4 Hand Under 10
Mixed 4 Hand Under 12
Mixed 4 Hand Under 15
Mixed 4 Hand 15 & Over
Choreography Under 12
Choreography Under 15
Dance Drama
Adult Ladies Ceili
Adult Mixed Ceili
Adult Ladies 4 Hand

Results for US New England Region Oireachtas 2016
18th to 20th November 2016

Comp# 40 - Girls 4 Hand Under 10 * indicates World Qualifier and + indicates NAIDC qualifier

Entry Name School Place
123 Team A Goulding 1
102 Team D Harney Pender Keady Academy 2
145 Team B Harney Pender Keady Academy 3
139 Team A Harney Pender Keady Academy 4
141 Team A Forbes 5
119 Team B Hansen Keohane 6
128 Team B Heavey Quinn 7
113 Team B O'Shea-Chaplin 8
143 Team C Lenihan School 9
146 Team A Ashurst Academy 10
107 Team A Heavey Quinn 11
118 Team E Harney Pender Keady Academy 11
121 Team B Forbes 13
101 Team A Brady Academy 14
129 Team A Boston Academy 15
126 Team B Lenihan School 16
103 Team A Sullivan-Stewart 17
133 Team C Harney Pender Keady Academy 18
134 Team B O'Dwyer 18
135 Team A McInerney 20
131 Team A Sheeaun 21
125 Team B Murray Academy 22
132 Team A O'Shea-Chaplin 23