Competitions

Senior Ladies
Ladies Under 20
Ladies Under 19
Ladies Under 18
Girls Under 17
Girls Under 16
Girls Under 15
Girls Under 14
Girls Under 13
Girls Under 12
Girls Under 11
Girls Under 10
Girls Under 9
Girls Under 8
Senior Mens
Men Under 20
Men Under 19
Men Under 18
Boys Under 17
Boys Under 16
Boys Under 15
Boys Under 14
Boys Under 13
Boys Under 12
Boys Under 11
Boys Under 10
Boys Under 9
Boys Under 8
Primary Girls 8 hand Under 10
Minor Girls 8 hand Under 12
Junior Girls 8 hand Under 15
Senior Ladies 8 hand 15 & Over
Primary Mixed 8 hand Under 10
Minor Mixed 8 hand Under 12
Junior Mixed 8 hand Under 15
Senior Mixed 8 hand 15 & Over
Sub-Minor Girls 4 hand Under 8
Primary Girls 4 hand Under 10
Minor Girls 4 hand Under 12 - A
Minor Girls 4 hand Under 12 - B
Junior Girls 4 hand Under 15 - A
Junior Girls 4 hand Under 15 - B
Senior Ladies 4 hand 15 & Over
Sub-Minor Mixed 4 hand Under 8
Primary Mixed 4 hand Under 10
Minor Mixed 4 hand Under 12
Junior Mixed 4 hand Under 15
Senior Mixed 4 hand 15 & Over
Primary Figure Dance Under 10
Minor Figure Dance Under 12
Junior Figure Dance Under 15
Senior Figure Dance 15 & Over
Dance Drama - All Ages
Adult Ladies 8 hand 21 & Over
Adult Mixed 8 hand 21 & Over
Adult Ladies 4 hand 21 & Over
Adult Mixed 4 hand 21 & Over
Trad Set Under 7
Trad Set Under 8 - A
Trad Set Under 8 - B
Trad Set Under 9 - A
Trad Set Under 9 - B
Trad Set Under 10 - A
Trad Set Under 10 - B
Trad Set Under 11 - A
Trad Set Under 11 - B
Trad Set Under 12 - A
Trad Set Under 12 - B
Trad Set Under 13 - A
Trad Set Under 13 - B
Trad Set Under 14
Trad Set Under 15
Trad Set Under 16
Trad Set Under 18
Trad Set 18 & Over
Trad Set Adult 21 & Over
Special Needs

Results for US Mid Atlantic Region Oireachtas 2016
25th to 27th November 2016

Comp# 39 - Minor Girls 4 hand Under 12 - A * indicates World Qualifier and + indicates NAIDC qualifier

Entry Name School Place
144 Team A Francis 1
115 Team A Broesler 2
121 Team A Aherne Sheehan 3
125 Team A Dunleavy 4
101 Team C Mulvihill-Lynch 5
116 Team C Rince Na Tiarna 6
128 Team A Flynn 7
132 Team A Mulvihill-Lynch 8
146 Team A Donny Golden 9
127 Team A O'Rourke 10
129 Team A Curran 11
110 Team C McDade-Cara 12
103 Team A Scoil Rince Saoirse 13
138 Team B Heritage Irish Dance Company 14
113 Team B Boland 15
104 Team F Lynn-O'Grady Quinlan-Connick 16
107 Team A Heritage Irish Dance Company 17
130 Team D Boland 18
114 Team A Devrin Academy 19
102 Team A Hendry 20
133 Team A Rince Na Sonas 21
106 Team A McMahon 22
118 Team B Scoil Rince Saoirse 23
119 Team D Lynn-O'Grady Quinlan-Connick 24
124 Team A Goodwin Academy 24